Главният изпълнителен директор на OpenAI и създател на ChatGPT Сам Алтман счита, че въпреки очевидните ползи от изкуствения интелект, технологията трябва да бъде урегулирана, за да се избегнат потенциално опасните последици в бъдеще. Новият чатбот на OpenAI завладя света, очаровайки технологичните ентусиасти и потребителите на социалните медии със способността си да пише статии, стихотворения, филмови сценарии и сорс код, наред с редица други неща.
Още: Променя се животът на милиони: Марк Зукърбъг обяви революционна технология (ВИДЕО)
Още: Смартфони с до 80% отстъпка – само през май в А1
Макар че първоначално услугата се предоставяше безплатно, наскоро компанията въведе платено ниво, което ще предлага непрекъснат денонощен достъп, по-бързо време за реакция и приоритетен достъп до новите функции срещу цена от 20 долара на месец.
ОЩЕ: Експеримент с ChatGPT доведе до продажби на книги от изкуствен интелект в Amazon
В края на миналата седмица ръководителят на OpenAI предупреди, че обществото се нуждае от повече време, за да се приспособи към една толкова значителна промяна. Една от опасностите, свързани с изкуствения интелект, която Алтман споменава, е пристрастното отношение към или против определени политически убеждения.
Още: Агата Кристи оживя, води курс по писане
Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025
Въпреки че голяма част от пристрастията могат да се дължат единствено на предоставените за обучението данни, експертите предупреждават, че може да има някои присъщи алгоритмични пристрастия към маргинализираните групи въз основа на това, че значителна част от данните за тренирането на новия AI са взети предимно от относително сходни социално-икономически и расови среди.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи
Той подчертава, че един от проблемите с чатботовете с изкуствен интелект е, че "хората, след като разговарят с чатбот, се чувстват притеснени и непълноценни, дори и да разбират какво се случва в действителност".
ОЩЕ: Писането със силата на мисълта стана вече възможно
Този феномен бе наскоро наблюдаван в новата търсачка Bing на Microsoft, която използва технологията на ChatGPT. В разговорите с потребителите Bing понякога ставаше раздразнителен, обиждаше, наричаше потребителите с обидни имена и заплашваше. По-късно Microsoft обясни, че дългите разговори могат да "объркат модела" и той да се опита да даде отговори, имитирайки тона на задаваните въпроси, а това може да доведе до неподходящ начин на общуване. Поради това сега комуникацията с Bing е ограничена до пет въпроса на сесия.
Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)
Още: "Амазон" в конкуренция с Мъск: Първите му сателити вече са в орбита (ВИДЕО)
Освен ширещата се дезинформация, сред другите предизвикателства, свързани с новата технология, са мащабната загуба на работни места и надпреварата във въоръжаването с оръжия, управлявани от изкуствен интелект (AI). Макар че повсеместното използване на AI вече изглежда почти неизбежно, разработчиците и регулаторните органи трябва да гарантират, че ще затворят колкото се може повече вратички, за да дадат възможност на хората да се възползват от предимствата на технологията, без да пострадат от непредвидените ѝ капани.